כנישתא חדא - האתר הרשמי - מהנעשה בעולמו של הרב אליעזר ברלנד שליט"א Rav Eliezer Berland Shlit"a

כנישתא חדא - האתר הרשמי מהנעשה בעולמו של הרב אליעזר ברלנד שליט"א - דיווחים שוטפים 24 שעות, חדשות, תמונות, וידאו, שיעורים, שידורים חיים, סיפורים, ועוד

יום שישי, 18 בדצמבר 2015

עניין "צדיק יסוד עולם" פרשת ויגש מפי הגה"צ הרב אליעזר ברלנד שליט"א

פרשת ויגש - מפי הגה"צ הרב אליעזר ברלנד שליט"א

"ויקח משה את עצמות יוסף עמו"(יג',יט')

"עניין הצדיק": משה רבינו ידע את הסוד שבלי יוסף בלי הצדיק אין גאולה, הוא ידע שעל ידי יוסף יהיה עיקר הגאולה, "ויקח משה את עצמות יוסף עמו" יוסף הוא היסוד! יוסף הוא דייקא נקרא יוסף הצדיק! כשמשה עלה להוציא את עם ישראל ממצרים הוא לקח את עצמות יוסף, משה ידע שאין גאולה בלי יוסף! אפילו שהוא עכשיו צדיק הדור, אפילו שמשה ידע שהוא עוד מעט יוריד את התורה, הוא ידע שהוא חייב להתקשר לצדיק הקודם! אפילו שמשה רבינו היה צדיק הדור והיה קודש קודשים והלך להוריד תורה מהשמים ועשה עשר מכות, הוא ידע שבלי יוסף לא תתכן גאולה, הוא ידע שכל הניסים שיהיו זה יהיה על ידי עצמות יוסף! משה לא יכל לבקוע את הים בלי יוסף! אפילו הצדיק הכי גדול כמו משה רבינו הוא חייב להתקשר לצדיק שקדם לו.

"נקודת הצדיק": אדם חושב שהוא לא צריך את הצדיק, כי למה הוא צריך את הצדיק? יש טחינה יש חצילים מה צריך את הצדיק! יש סלק יש תפוחי אדמה ברוך ה' עד מאה עשרים שנה עד תחיית המתים! אדם לא יודע שכל מה שיש לו זה בזכות הצדיק, זה הכל הצדיק משפיע! הוא חושב שזה בא מעצמו! הוא לא יודע שיש צדיק שמשפיע, שהצדיק חי וקיים  מתפלל עלינו נמצא איתנו, הוא לא יודע שיש צדיק שמתפלל ומשפיע את הכל כאן בעולם, ואם לא היה הצדיק בעולם לא היה כאן כלום! אפילו עשב לא היה לאכול! ואת הסוד הזה רק משה ידע! "ויקח משה את עצמות יוסף עמו" בשעה שישראל רצו לקחת את הביזה, משה הלך לחפש את הצדיק! את עצמות יוסף, הוא ידע שכל העשירות באה בזכות יוסף הוא לקח את עצמות יוסף כדי להמשיך חסד לעולם, הוא ידע שיוסף דייקא ממשיך את השובע בעולם, הוא זה שמכלכל בשנות הרעב.

"להאמין בצדיק": אם אדם יאמין בצדיק הוא יכול לזכות לכל העשירות שבעולם, כי כל הישועות וכל השפע וכל מה שאוכלים ושותים זה מגיע לעולם רק בזכות הצדיקים. "מכנף הארץ זמירות שמענו צבי לצדיק" מה פירוש הפסוק הזה? מה פירוש המילים האלה? מה פירוש : "מכנף הארץ זמירות שמענו צבי לצדיק"? אומר הזוהר ב- "וילך" (רפד ע' ב') כל הארץ שרה ומזמרת לצדיק! הארץ שרה כפשוטו ממש! מכל קצוות הארץ בוקעת שירה! כל הארץ שרה לצדיק משבחת את הצדיק "זמירות שמענו צבי לצדיק" כל הארץ מזמרת לצדיק שמחזיק את כל העולמות, כל הארץ שרה לאותו צדיק שהוא בדרגת משה.

"ללכת אחר הצדיק": בשעה שעם ישראל נכנסו לארץ הם שמעו שירה מכל קצוות הארץ, מכל פינה מכל קצה מכל גבשושית מכל אבן הם שמעו שירה, מההרים מהגבעות, מכל מקום הם שמעו שירה, כל הארץ מזמרת ושרה וכולם מזמרים צבי לצדיק, "תושבחתא דמשה" כולם מזמרים לצדיק שנקרא משה! כולם מזמרים לצדיקים שהם בחינת משה, שאין שום מחשבה ושום רעיון יכולה לתפוס בהם, שכל העולמות מצפים להתגלות שלהם, כולם מזמרים "תושבחתא דמשה" הכל בזכות משה! הכל בזכות הצדיק! הכל בזכות הצדיק! כל הארץ שרה ומזמרת לצדיק כפשוטו ממש.

הדבר הראשון שיהודי צריך לדעת זה על מה העולם עומד ובזכות מי העולם ניזון. העולם עומד על "הצדיק יסוד עולם" צריך לחפש מי אלה הצדיקים שמקיימים את העולם באמת! צריך ללכת בכל העולם לחפש מי זה הצדיק שבאמת בזכותו ניזון העולם, זה הדבר הראשון שצריכים ללמוד זה היסוד לקיום כל התורה, כי אנשים רגילים לומר הרי יש הרבה צדיקים, ודאי שכולם צדיקים! אבל יש צדיקים שהם "יחידי הדורות" יש צדיקים שמשפיעים את המים את המן את ענני הכבוד, הם המגינים על עם ישראל מכל רע, הם המגינים עלינו! ולא אף אחד אחר! וזה היסוד הראשון שהוא יסוד כל היסודות, שאדם לא יתגאה שהוא עושה את הכל, אלא ידע שיש צדיקים שהם דייקא! הם הפועלים! עליהם העולם קיים ובזכותם העולם ניזון וזהו יסוד וקיום כל התורה כולה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה